OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zhrnutie ostatných učív

Vitajte na stránke 7th v sekcii zhrnutie

Literatura

Anekdoty, Aforizmy

Anekdota je krátky epický príbeh o skutočnej alebo vymyslenej udalosti ktorá ma neočakávaný záver s humorným vyznením.Podmienkou dobrej anekdoty je krátky rozsah, vtip a nečakaná pointa.

Príklad : Básnik zakončil svoj život smrťou.Aforizmus je stručný výrok ktorý obsahuje vtipnú všeobecne platnú myšlienku.
Príklad : Iba príroda robí velke veci zadarmo

Poézia

Lyrika, Epika, Populárna pieseň
Štefan Moravčík – Slovenská Matka
Hlavná myšlienka a téma tvoria obsah lyterarného diela. Na vyjadrenie hlavnej myšlienky prostredníctvom určitej témy si autori vibrali rôznu formu – epické rozprávanie v povesti a formu lyrickej básne .

 

Ján Smrek – Najčistejšia láska
Július Lenko – Dcérke

Lyrická básnická forma, ktorá sa skladá zo14 veršou zoradených do dvoch štvorveršových a dvoch trojveršových strof , sa nazýva sonet.Rýmové spojenie prvého a štvrtého, druhého a tretieho verša podľa schémy a b b a sa nazýva obkročný rým.

 

Vojtech Mihálik – Boháčka
Za rúčky
Boháčka ma formu lyrickej básne, ktorá nemá pevnú stavbu. Je protikladom viazaného veršia.V takomto prípade hovoríme o volnom verši.

Stefan Žáry – Rosnišky
Ak otázka, ktorú básnik dáva, nevyžaduje odpoveď popripade odpoveď nájdeme v básni na inom mieste, ide o umelecký prostriedok ktorý sa nazývame básnická (rečnícka) otazka.

Ján Kostra – Slniečko sebtembra
Samo Chalupka – Branko - báseň Branko ma jednoduchý dej. Jeho základom je príbeh, ktorý pozostáva z otázok básnika-autora a z odpovedí a úvah hlavného hrdinu. Ak má báseň základné črty epického rozprávania – príbeh, dej, hrdinu, hovoríme o epickej básni.

 

Pavol Orszák – Hviezdoslav – Na výhone
Kamil Peteraj – Bosá láska
Mince na dne fontán
Boris Filan – Mláďatá
Klokan
Jozef Urban – Voda čo ma drží nad vodou

Lyrická báseň vyjadruje city,pocity, nálady a myšlienky autora.
Epická báseň má základné črty epického rozprávania – príbeh, jednoduchý dej
Hlavný hrdina je postava literarného diela okolo ktorej sa sústreďuje dej.
Pieseň je najroyšírenejši typ básne, ktorý spája poéziu s hudbou . Člení sa na strofy a vyznačuje sa ynakmi poéyie ( rým, rytmus, refrén, metafora, epiteton, opakovanie.)

Populárná pieseň je určená širokým vrstvám obyvateľstva . V texte vyjadruje pocity generácie a doby v ktorej vzniká.Hudba zväčša podlieha modernému vkusu.

Próza

Dobrodružná novela a dobrodružný román, Western, Robinzonáda, Dievčenský román, Biologický román, Detektívna literatúra, Príbehy zo života detí, Literatúra faktu

 

Dobrodružná novela a dobrodružný román
Ernest Hemingway – Starec a more
Novela je epické dielo ktoré má krátky až stredný rozsah,vystupuje v ňom málo postáv, rozprávanie sa sústreďuje len na jeden pútavý príbeh a často sa konči výrazným až prekvapujúcim záverom .

František C. Kubernát – Rzsie kože
Ján Hrušovský – Jánošík
Anton Marec – V doline dlhých tieňov

Novely Starec a more, V doline dhých tieňov i román Rysie kože sa vzynačuje pútavým dejom , ktorý je vrsvený do prekvapujúcich dramatických situácii. Zdôraznený je motív nebeypečenstva . Takýmto literarným dielom hovoríme dobrodružná novela alebo dobrodružný roman.

Ak literarné dielo čerpá námet z dávnej minulosti, zobrazuje jednotlivca, spoločenské udalosti, alebo sa zameriava na dej nazývamé ho historický román. Historické fakty a udalosti autor prispôsobuje svojmu zámeru. Ak dielo čerpá námet z minulosti a vyznačuje sa dobrodružným dejom, hovoríme o historicko-dobrodružnom románe.

 

Western

Karl May – Šlachetnosť Old Shatterhanda
Western je dobrodružné epické dielo, ktoré čerpá námety čias osídlenia Divokého západu, z prostredia kovbojov, Indianov a jeho hlavnou myšlienkou je boj za sravodlivosť.

Robinzonáda
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
Scott O’Dell – Ostrov belasých delfínov

Robinzonáda je epické dielo, ktorého témou je boj jednotlivca za záchranu života na opustenom mieste.

Dievčenský román
Lucy Maud Montgomerzová – Anna zo Zeleného domu
Klára Jarunková – Jediná
Jana Šrámková – Biela stužka v tvojich vlasoch
Alta Vašová – Joja, Jojka, Tibor

Román ktorý svojim obsahom je učený najme dievčatam sa nazýva dievčenský román.

Biologický román
Ľudo Zubek – Skrytý prameň
Nora Borathová – Študent

Biologický román je dielo v ktorom autor vychádza zo životných prameňov.Ak nemá dostatok faktografických údajov, doplňa ich nielen údajmi s historickej skutočnosti ale aj vlasnou fikciou .( napr Ludo Zúbek : Skrytý Prameň. )

Detektívna literatúra

Agatha Christieová – Diamedové kone
Detektívka je súhrnné označenie pre určitý tzp tzv. popularnej literatúry. Druhovo patrí k epike, ale poznáme jej rôzné žánre – poviedku, román. Velmi často býva aj filmové spracovanie detektívky.

Základným znakom detektívky je dejovosť a jednoduchá kompozícia založená na zločine a pátraní po páchatelovi. Dalším sprievodným znakom je motív záhady, ktorá sa vkomponúva do deja tak, aby riešenie bolo čo najmenej pravdepodobné. Pri riešení záhady sa využíva najme intelekt detektíva a logické myslenie.
Najdôležitejšou postavou je detektív.Ich charakteristyckým znakom je, že sa snaží vyriešiť prípad a viníka odovzdať súdu ktorý mu vymeria spravodlivý trest.

Príbehy zo života detí
Martin Kukučín – Z teplého hniezda
Jozef Gregor-Tajovký – Do konca
Jozef Cíger-Hronský – Do školy

Belo Kapolka – Pre teba sa postavím proti svetu
Ak sa hlavná postava stotožňuje s osobou rozprávača príbehu, hovoríme že ide o ja-rozprávanie.

Niekedy aj v rozprávaní vážného príbehu vyskytujú hmotné, smiešné miesta, ktoré vniknú pri určitej situácii. Tento jav nazývame situačná komika.Ak komicky pôsobia postavy literárného diela, hovoríme o charakterikovej komike, inokedy smiešnosť, žatovnosť spočíva vo výbere a použití slov.Vtedy hovoríme o slovnej komike.

Dušan Kováč – Prorok a snečný pes
Rudolf Dobiaš – Požiar
Daniel Hevier – Môj kôň
Literárné dielo napísané zámerne pre detského príjemcu nazývame literatúra pre deti a mládež.

Literatúra faktu

František Gel – Premožiteľ neviditetelných dravcov
Ladislav Švihran – Príbehy, v ktorých sa poznáme
Ľudo Zúbek – Prečo tu nie je Karl May ?

Ako sa sem dostal Karl May?
Peter Štrelinger – Zbojnícka mladosť

Literatúra ktorá spracúva dokumentárné materialy, vedecké fakty a historické udalosti, prišom využíva výrazové prostriedky a postupy beletrie, nazýva sa literatúra faktu. Od umeleckej literatúri sa odlišuje opisom skutočnej udalosti, vedecky poznanej a overenej, nie udalosti vymyslenej.

Dramatické umenie

Filmová tvorba, Televízna hra, Rozhlasová hra
Filmová tvorba
Jozef Cíger-Hronský – Sokoliar Tomáš

 

Film je dramaticky žáner. Predpokladom dobrého a kvalitného filmu je literárny a technický scénár a spolupráca scenáristu, režiséra, hercov a ostaných pracovníkov, ktorý sa podielajú na realizácii filmu. Film môže byť celovečerný, krátky, hraný, animovaný, prírodopisný, dokumentárny.

Televízna hra
Barbora Kardošová – Amálka, ja sa zbláznim!
Televízna hra je dramatický žáner, technické audiovizuálne umenie, pričom sa dôraz kladie na audiálne(sluchové) vnímanie textu. V porovnaní s filmom je viac založená na slove.

Tematkou televíznej hry sú domáce, rodinné príbehy, spoločenské udalosti v malom časovom a priestorovom rozpätí, s menším počtom postáv, divák sa musí sústreďovať na dialog a na detaily t.j. na vykreslenie postáv. Nie je vhodná na masové scény.

Rozhlasová hra
Jana Bodnárová – Starec a počitačový chlapec

Rozhlasová hra je literarno-dramatický žáner, ktorý využíva zvukové prostriedky. Zakladným výrazovým prostriedkom je slovo, teda hovorený text. Rovnako dvôležitý je zvuk, lebo môže mať významotvornú funkciu. Zvuk vyjadruje isté významy alebo citovo umocňuje obraznosť jazykových prostriedkov.Zvukové efekty vytvárajú priestorovú ilúziu, sú kulisou a súčasnosťou umeleckého obrazu.

 

Diktáty

 
Pravopis ohybných slovných druhov
7. ročník

Mnohí z nás si radi pochutnajú na broskyniach.  Majú výrazne žltú, oranžovú a po dozretí až červenú farbu. Broskyne obsahujú až osemdesiat percent vody, desať percent sacharidov, aminokyseliny aj vitamíny. Z minerálov majú dostatok železa, vápnika, horčíka, zinku, draslíka, fosforu i sodíka. Obsahujú vysoký podiel karoténov, ktoré majú dôležitý význam pre zdravie očí. Konzumáciou broskýň si zlepšíme krvný obeh, upevníme väzivové tkanivá a pomôžu nám pri chudnutí. Z broskýň sebe i svojim blízkym môžeme pripraviť rôzne neodolateľné dobroty.

 
 
 
Pravopis podstatných a prídavných mien
7. ročník

Naša strava sa v zime skladá prevažne z potravín chudobných na vitamíny. Ale v apríli môžeme organizmus  zásobovať vitamínmi z domácich zdrojov. Popri reďkovke je jedným zo skorých zdrojov vitamínov i cesnak medvedí. Obsahuje značné množstvo vitamínu C a má vplyv aj na tráviacu sústavu. Znižuje dokonca cholesterol v krvi. Môžu ho jesť aj ľudia, ktorí  nemajú radi cesnak pre jeho typický zápach. Cesnak medvedí  má totiž oveľa miernejšiu vôňu a dobre prečistí organizmus.

 
 
 
Opakovanie pravopisných javov
7. ročník

V Tichej samote, zvanej Zbojnícky Tanec, skrýva sa biely dom. Strážia ho velikáni divých a ovocných stromov. Za letných úsvitov spievajú tam sláviky, za veterných nocí hukocú staré obrovské stromy. Inak len ticho býva na Zbojníckom Tanci. Bola noc. Vietor sa hneval. Skákal po stromoch ako veličizná opica a rehotal sa ako byvol. Na starom orechu zadružďal konár a švihol do požltnutej jesennej trávy. Tenučko zapišťal vietor v bielom dome a odletel. „Cin, cin, cin,“ zazvonili v bielom dome pondusové hodiny. Potom ozval sa ostrý hlas dieťaťa... V tej chvíli narodil sa malý zbojník Jerguš Lapin.

 
 
 
Cudzie slová
7. ročník

Z väčšiny kedysi majestátnych hradov rozosiatych po území celého Slovenska sú dnes ruiny. O to, aby sa celkom nerozpadli, sa starajú aj stovky dobrovoľníkov. Hrady sú nielen symbolom historického vývoja Slovenska, ale majú význam aj pre cestovný ruch. Preto aj ministerstvo podporuje rekonštrukciu, konzerváciu, výskum a workshopy na hradných zrúcaninách. Na Slovensku sa v súčasnosti eviduje a chráni okolo 180 hradov. Mnohé sú  významnými architektonickými a historickými svedkami národnej histórie. Niektoré sa využívajú na kultúrne účely, v ktorých sú múzeá a galérie.

 
 
 
Vlastné podstatné mená
7. ročník

Mestečko Spišská Sobota vzniklo z niekdajšej trhovej osady. Dodnes si zachovalo stredoveký charakter. Navštevujú ho mnohí tatranskí turisti. Pri návšteve Slovenska ho neobišla ani britská kráľovná Alžbeta II. Prezrela si centrum mestečka a Kostol svätého Juraja. Kostol bol postavený v 13.storočí.  Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. V meste stojí aj dom, v ktorom býval Matej Korvín pri návšteve Spiša. Ide o neskorogotickú stavbu a takisto láka turistov.

 
 
 
Opakovanie pravopisných javov
7. ročník

Každý návštevník Bratislavy sa môže odfotiť pri soche, ktorú voláme jednoducho Náci. Socha pripomína jedinečnú osobnosť v dejinách Bratislavy. Vlastným menom sa Náci volal Ignác Lamár. Preslávil sa tým, že chodil po uliciach mesta v elegantnom fraku s cylindrom. Pred dámami si často sňal z hlavy cylinder a daroval im kvety. Mnohokrát im zaspieval aj pieseň, preto bol veľmi obľúbený. Hoci nebol  štátnik, športovec, ba ani vojak, v pamäti ľudí navždy ostane ako dôležitá postava Bratislavy.

 
 
 
Pravopis podstatných mien
7. ročník

Sokrates bol slávny filozof. Pred  mnohými rokmi Sokrata súd v Aténach odsúdil na trest smrti. Významný filozof bol obvinený z toho, že svojím učením kazil mládež a uctieval cudzie božstvá. Okrem toho netajil svoje sympatie k Sparte, čím prilákal hnev čerstvo ustanovenej aténskej demokracie. Na vtedajšie časy to boli naozaj vážne obvinenia. Medzinárodný súdny tribunál dnešnej doby ho však oslobodil. Rozhodnutie odôvodnil právom na slobodu prejavu a Sokratovým zmyslom pre spravodlivosť. 

 
 
 
Pravopis podstatných a prídavných mien
7. ročník

Kto by nepoznal mak záhradný? Mnohí ho majú v záhradách. Mak záhradný je však aj v centre pozornosti medicíny a už veľmi dlho. Vyrába sa z neho viacero liekov na utíšenie bolesti proti kašľu. Britskí  vedci objavili nedávno ďalšiu zaujímavú vlastnosť, ktorá sa nachádza v maku. Je to alkoloid. Táto látka sa doteraz používala len proti kašľu, ale nové testy ukázali, že je účinný aj v terapii leukémie. Ak sa im podarí vyšľachtiť rastlinu s väčším obsahom tejto účinnej látky, potom chorí na leukémiu majú nádej.

 
 
 
Precvičovanie slovies
7. ročník

Najlepší kôň víťazí o hlavu pred svojím súperom. Na bratislavskom letisku vystupujú z lietadla naši tenisoví vítazi. Pri každom dupnutí sa na podlahe zvíri prach. Na našom území žili kedysi vyspelí Kelti. Za dva roky jeho žiaci neuveriteľne vyspeli. Na svoj vek je naozaj velmi vyspelý. Pod kancelárskym oknom mu celý deň vrčí jeden autobus za druhým.Hadí jed sa používa v lekárstve. Dnes slávi narodeniny v kruhu svojich príbuzných.

 
 
 
Veľké písmená
7. ročník

Po úraze ho previezli do Fakultnej nemocnice v Bratislave. Spolu s kamarátmi sme sa zapísali do knižnice. Aj Mestská knižnica v Trnave usporadúva často besedy o knihách. Moja mama rada číta Slovenku. Rýchlik Kriváň mal meškanie. Minister odcestoval na návštevu Dolného Rakúska. Pri Tomašovskom výhľade vteká do Hornádu Biely potok. Na pokraji Ružomberka sa nachádza malebná dedinka Biely Potok. Rozhodol sa voliť republikánov.

 

aktualizované: 31.10.2019 07:16:32